Všetky články

Je vaša cena nehnuteľnosti príliš vysoká?

Je vaša cena nehnuteľnosti príliš vysoká?
Je vaša cena nehnuteľnosti prestrelená? Tak potom určite nečakajte od predaja zázraky. Totiž, ak záujemca o kúpu hľadá ponuku na realitných portáloch, ako prvé ho upúta a zaujme cena nehnuteľnosti. Cena rozhoduje, či sa vaša nehnuteľnosť iba predáva, alebo sa aj skutočne predá.
Štatisticky si majitelia nehnuteľností pri predaji pýtajú o 10% alebo až o 20% viac, ako je ich skutočná trhová hodnota. Treba si však uvedomiť jedno. Vy by ste si takú nehnuteľnosť kúpili, ak by ste boli na strane kupujúceho a nie predávajúceho? Reálna cena nehnuteľnosti je daná trhom, nie majiteľom. Cenu si môžete stanoviť podľa seba, no až dopyt na trhu a čas ukážu správnosť odhadu.
Čo môže skresľovať váš názor na cenu nehnuteľnosti?

Sentiment

Býval som tam celý život. Toto je veta, ktorú z úst predávajúcich počujeme veľmi často. A je to aj dôvodom, prečo majitelia navýšia cenu nehnuteľnosti. Majte však na pamäti, že žijeme v dobe, kedy je cena nehnuteľnosti pre kupujúcich na prvom mieste.

Opravy a rekonštrukcie

Hodnota nehnuteľnosti sa rekonštrukciou zvyšuje. Neberte však náklady na opravy, ako dôvod pre prehnané navýšenie ceny. Mali ste predstavu o cene a potom ste k nej prirátali náklady za rekonštrukciu? Nechceme vás strašiť, no túto sumu pravdepodobne nedostanete.

Vaša cena nehnuteľnosti v porovnaní s podobnými

Je dobré, ak sú pre vás iné a podobné ceny nehnuteľností na internete odrazovým mostíkom. Nezabudnite ale, že výsledná cena nehnuteľnosti záleží aj od jej lokality, veku, poschodia, výťahu, dispozície.
Správne nastavenie ceny sa odvíja od mnohých faktorov. Výsledkom je však rýchly predaj nehnuteľnosti. Čím dlhšie sa nachádza nehnuteľnosť na portáloch, tým je horšie predajná. A vždy to vedie k jednej veci. K zníženiu ceny, ktoré môže byť vyššie, ako správne nastavenie ceny na začiatku. Úplným opakom je zase, ak svoju nehnuteľnosť podhodnotíte a prídete o svoje potenciálne financie v naozaj krátkej dobe.
Pri ocenení nehnuteľnosti  odporúčame kontaktovať odborníka. Skúsený realitný maklér vie postup, pozná trh, s cenami pracuje denno denne a je objektívny. 
Potrebujete pomôcť s ocenením nehnuteľnosti?
Kontaktujte nás

Autor článku -
Ivan Žák
Dátum publikovania - 12.5.2023
Kategória - Tipy

Z kategórie

Odporúčané články

Investovanie do nehnuteľností vám zabezpečí budúcnosť
Tipy 25.9.2023 - Michal Sládek
Investovanie do nehnuteľností vám zabezpečí budúcnosť
Chcete si zabezpečiť budúcnosť ale neviete, aký je najvhodnejší spôsob? Investovanie do nehnuteľností predstavuje kľúčový krok ako dosiahnuť finančnú nezávislosť a zabezpečiť si bezstarostnú budúcnosť. Nehnuteľností bezpochyby patria medzi najbezpečnejší a najvýnosnejší spôsob investovania, keďže priemerná cena nehnuteľností sa každoročne zvýši približne o 4 %.  Vďaka zvyšovaniu hodnoty nehnuteľnosti v čase, máte takmer úplnú istotu, […]
Aké sú výhody vlastnenia nehnuteľnosti?
Tipy 23.9.2023 - Lenka Kršková
Aké sú výhody vlastnenia nehnuteľnosti?
Vlastniť alebo nevlastniť nehnuteľnosť? Táto téma je v súčasnosti často diskutovaná, pretože sa stále viac ľudí  rozhoduje pre dlhodobý prenájom nehnuteľnosti. Tento spôsob investície však nie je z dlhodobého hľadiska ekonomickým riešením, pretože toto bývanie nikdy nebude vaše. Dnes si zhodnotíme výhody vlastnenia nehnuteľnosti. Vlastnenie nehnuteľnosti je cesta k finančnej nezávislosti Napriek tomu, že je […]
Exkluzívna zmluva pri predaji nehnuteľností. Kedy sa s ňou stretnete?
Tipy 21.9.2023 - Ivan Žák
Exkluzívna zmluva pri predaji nehnuteľností. Kedy sa s ňou stretnete?
Zvažujete či predávať nehnuteľnosť na vlastnú päsť alebo využiť služby realitnej kancelárie? Ak sa predsa len rozhodnete pri predaji osloviť realitnú kanceláriu, s veľkou pravdepodobnosťou sa stretnete s dvoma typmi sprostredkovateľskej zmluvy. No je potrebné byť obozretní, pretože stále existujú „realitní makléri“, ktorí môžu obchodovať s vašou nehnuteľnosťou bez akýchkoľvek písomných dohôd. Súhlasili by ste […]