Všetky články

Hypotéka pre mladých – cesta k vlastnému bývaniu

Hypotéka pre mladých – cesta k vlastnému bývaniu

Stále viac mladých túži po vlastnom bývaní. Avšak s narastajúcimi cenami nehnuteľností sa musia čoraz častejšie obracať na pomoc bánk. Medzi obľúbenú formu získavania a financovania bývania patrí využitie hypotéky pre mladých.

 

Aké možnosti ponúka tento druh hypotéky a na čo si dať pozor pri kúpe nehnuteľnosti? A viete, ako ju môžete získať či aké podmienky je potrebné splniť aby ste si mohli uplatniť daňový bonus na hypotéku pre mladých?

 

Hypotéka pre mladých

 

Existuje vôbec hypotéka pre mladých? Nie všetky banky komunikujú tieto hypotéky ako “hypotéku pre mladých”, avšak ak máte do 35 rokov, v takom prípade môžete využiť túto ponuku od banky. Ak by ste chceli k hypotéke využiť aj štátnu dotáciu na hypotéku, po splnení podmienok ju môžete získať vo forme daňového bonusu.

 

Iné podmienky však platia ak o hypotéku žiada jeden, a iné ak o hypotéku pre mladých žiadajú dvaja žiadatelia. Výška príjmu nesmie presiahnuť 1,6 násobok priemernej mzdy. Mzdová hranica je stanovená vždy na celý rok a posudzuje sa príjem žiadateľa za predchádzajúci rok, kedy sa žiada o hypotéku.

 

hypoteka-pre-mladych-hestia

 

Hypotéka pre mladých ponúka zvýhodnené úrokové sadzby

 

Princíp zvýhodnených úrokových sadzieb pri hypotéke pre mladých spočíva v tom, že štát v zmluvách podpísaných od 1.1.2024 umožňuje preplatiť 50% zaplatených úrokov z hypotéky za kalendárny rok, maximálne však do sumy 1200€ za jeden rok.

 

Pri zmluvách podpísaných do konca roku 2023 umožňoval štát preplatiť 50% zaplatených úrokov z hypotéky za kalendárny rok, maximálne však do sumy 400€ za jeden rok.

 

Tento daňový bonus máte možnosť si uplatniť až 60 po sebe nasledujúcich mesiacov od mesiaca, kedy ste začali splátať hypotéku. Avšak v daňovom priznaní si túto hypotéku uplatňujete 5 nasledujúcich rokov po sebe, za predpokladu, že v tomto čase nerefinancujete hypotéku alebo nepredáte nehnuteľnosť.

 

Podmienky hypotéky pre mladých

 

Aby ste mohli získať hypotéku pre mladých je potreba, aby ste splnili určité podmienky pre jej získanie. Medzi ne patrí:

  • - Vek žiadateľa musí byť v rozmedzí 18 rokov až 35 rokov, žiadateľ nesmie v čase požiadania dovŕšiť 36. rok života
  • - Účel hypotéky sa musí vzťahovať na kúpu nehnuteľnosti alebo jej časti na bývanie, výstavbu nehnuteľnosti na bývanie alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti na bývanie
  • - Doba splatnosti hypotéky musí byť v rozmedzí 5 - 30 rokov
  • - Typ financovanej nehnuteľnosti predstavuje rodinný dom alebo byt
  • - Je potrebné mať vo financovanej nehnuteľnosti nahlásený trvalý pobyt
  • - Nehnuteľnosť musí byť na území Slovenskej republiky
  • - Priemerný mesačný príjem v kalendárnom roku nesmie prekročiť 1,6 násobok priemernej mzdy zistenej Štatistickým úradom SR

 

Okrem splnenia podmienok je potrebné dodržať aj maximálnu hranicu priemernej hrubej mzdy. Pri jednom žiadateľovi ide o sumu 2086,40€, v prípade dvoch žiadateľov ide o dvojnásobok sumy, teda o 4172,80€.

 

 

Pasívny príjem vďaka investovaniu do nehnuteľností

 

Mnoho mladých ľudí sníva o vlastnom byte. Investícia do nehnuteľnosti sľubuje stabilitu a pocit domova. Je to však naozaj cesta k bezstarostnému životu? S narastajúcimi nájmami a neistotou na trhu, mnohí mladí ľudia vidia vo vlastnom bývaní nielen bezpečnú investíciu, ale aj spôsob, ako si zabezpečiť svoju budúcnosť.

 

Avšak, ak sa rozhodnete investovať do nehnuteľnosti mali by ste dôkladne zvážiť všetky riziká a výhody. Môže byť skvelým spôsobom, ako budovať majetok a finančnú stabilitu. Je však dôležité zvážiť všetky aspekty a riziká predtým, ako sa vrhnete do tejto investície. Pre mladých ľudí môže byť prenájom flexibilnejšou a dostupnejšou alternatívou, ktorá ich neviaže hypotékou.

 

Kúpa nehnuteľnosti ako splnený sen

 

Kúpa nehnuteľnosti je pre mnohých mladých ľudí snom a zároveň veľkým životným krokom. Nesmierne dôležitým krokom je dať si pozor na všetky nástrahy, ktoré vás pri kúpe nehnuteľnosti môžu prekvapiť - od vybavenia vhodnej hypotéky pre vás až po samotnú kúpu nehnuteľnosti.

 

Rovnako ako každá investícia, aj kúpa či prenájom nehnuteľnosti majú svoje výhody a nevýhody. Nehnuteľnosť umožňuje generovať pasívny príjem, hodnota nehnuteľnosti môže časom rásť či vlastníctvo nehnuteľnosti prináša určitý pocit istoty. Avšak pre mladých môže samotná počiatočná investícia predstavovať prekážku.

 

Kúpa nehnuteľnosti so sebou prináša náklady na údržbu, opravy či zariaďovanie bytu alebo prináša zníženú flexibilitu. Rovnako dôležitým krokom je pri kúpe si preveriť právny stav nehnuteľnosti, technický stav nehnuteľnosti či zamerať sa na výšku prevádzkových a údržbových nákladov.

 

Ovplyvňuje počet majiteľov kvalitu nehnuteľnosti?

 

Počet majiteľov nevypovedá o kvalite nehnuteľnosti. Dôležitým faktorom je skôr to, ako sa o nehnuteľnosť starali predošlí majitelia. Nehnuteľnosť s viacerými majiteľmi môže byť v perfektnom stave, zatiaľ čo nehnuteľnosť s jedným majiteľom môže vyžadovať rozsiahle rekonštrukcie.

 

Vždy pred kúpou si alebo prenájmom nehnuteľnosti si vyhraďte čas na dôkladnú obhliadku. Ak ste nenašli bývanie podľa vašich predstáv, ale máte presnú predstavu toho, čo hľadáte obráťte sa na nás a využite naše služby

 

Naši makléri budú s vami riešiť kompletne celý proces kúpy a pomôžu vám získať vašu vysnívanú nehnuteľnosť. So získaním hypotéky vám zase pomôže náš partner - hypotekárny špecialista Michal Hrušecký.

Potrebujete pomôcť s predajom nehnuteľnosti?
Kontaktujte nás

Autor článku -
Ing. Michal Sládek
Dátum publikovania - 28.2.2024
Kategória - Tipy

Z kategórie

Odporúčané články

Ako sa vyvarovať podvodom pri kúpe nehnuteľnosti
Tipy 20.3.2024 - Ivan Žák
Ako sa vyvarovať podvodom pri kúpe nehnuteľnosti
Kúpa nehnuteľnosti predstavuje v živote každého človeka veľký krok do neznáma, ktorý je zároveň spojený s veľkou dávkou zodpovednosti a obrovským, ale zároveň nepredpokladateľným rizikom. Viete, ako v dnešnej dobe odhaliť podvody pri kúpe nehnuteľnosti a na čo si dať pozor?   Obchodovanie s nehnuteľnosťami predstavuje riziko   Pri kúpe nehnuteľnosti na vás čakajú rôzne […]
Daňové priznanie z nehnuteľnosti
Tipy 22.1.2024 - Lucia Peštová
Daňové priznanie z nehnuteľnosti
Kúpili ste v roku 2023 nehnuteľnosť? Vzniká Vám povinnosť podať do konca januára 2024 daňové priznanie z nehnuteľností. V dnešnom článku si prečítate ako správne priznanie podať, na čo si dať pozor, a ktoré dátumy by ste si mali zapamätať. Existujú tri druhy dane z nehnuteľnosti Zákon na Slovensku rozlišuje tri druhy dane:   1. […]
Sprievodca ESKN portálom
Tipy 21.12.2023 - Ivan Žák
Sprievodca ESKN portálom
Viete, že existuje portál, ktorého využívaním si dokážete overiť informácie o nehnuteľnosti či jej skutočnom majiteľovi a zamedziť tak možnému podvodu pri kúpe? ESKN (v minulosti KAPOR) je oficiálny záznam o vlastníctve, rozlohe, umiestnení a iných relevantných informáciách týkajúcich sa pozemkov a budov. Prinášame Vám jednoduchého sprievodcu katastrom nehnuteľností, dnes: Elektronické služby katastra nehnuteľností ESKN. […]