Všetky články

Exkluzívna zmluva pri predaji nehnuteľností. Kedy sa s ňou stretnete?

Exkluzívna zmluva pri predaji nehnuteľností. Kedy sa s ňou stretnete?

Zvažujete či predávať nehnuteľnosť na vlastnú päsť alebo využiť služby realitnej kancelárie? Ak sa predsa len rozhodnete pri predaji osloviť realitnú kanceláriu, s veľkou pravdepodobnosťou sa stretnete s dvoma typmi sprostredkovateľskej zmluvy. No je potrebné byť obozretní, pretože stále existujú "realitní makléri", ktorí môžu obchodovať s vašou nehnuteľnosťou bez akýchkoľvek písomných dohôd. Súhlasili by ste s tým, aby sa obchod so vaším majetkom uskutočňoval v rukách niekoho, s kým nemáte písomnú dohodu?

Exkluzívna zmluva - istota v predaji nehnuteľnosti

Vo všeobecnosti sa stretávame s dvoma typmi zmlúv pri predaji nehnuteľnosti, a to exkluzívnou a neexkluzívnou zmluvou. Exkluzívna zmluva, alebo výhradná sprostredkovateľská zmluva sa uzatvára medzi vlastníkom nehnuteľnosti a realitnou kanceláriou zastúpenou realitným maklérom. Exkluzivita znamená, že všetky potrebné úkony pre úspešný predaj vašej nehnuteľnosti zabezpečuje výlučne jeden realitný maklér.

Maklér by vám mal odporučiť a stanoviť správnu predajnú cenu, aby sa nehnuteľnosť úspešne predala. Pravidelne by vás mali informovať o vývoji obchodu a potenciálnych záujemcoch a ich požiadavkách. Aktívne by mali spolupracovať so všetkými stranami zapojenými do procesu, vrátane banky, katastra, právnika, súdneho znalca, geodeta a správcu bytového domu. Taktiež by mal pred obhliadkou starostlivo preveriť a zaregistrovať prípadných záujemcov pre budúce potreby.

Exkluzívna zmluva s maklérom zaručuje, že v prípade úspešného predaja nehnuteľnosti má iba on nárok na províziu. V praxi to znamená, že maklér vynakladá omnoho viac úsilia, energie, času a finančných zdrojov na zabezpečenie úspešného obchodu, než keby nemal takúto istotu. Tieto exkluzívne zmluvy s maklérom sú zvyčajne uzatvárané na dobu určitú, čo vám poskytuje možnosť zmeniť makléra v prípade, že nie ste spokojní s jeho službami.

Predaj nehnuteľnosti cez viacerých realitných maklérov

Možno si poviete, že spísať zmluvu s viacerými realitnými kanceláriami bude automaticky znamenať väčšiu šancu na úspešný predaj nehnuteľnosti. Práve v takom prípade spisujete nevýhradnú, resp. neexkluzívnu zmluvu. 

Avšak otázkou je, či je skutočne prospešné osloviť viacerých maklérov pri predaji nehnuteľnosti. Z dostupných údajov vyplýva, že ľudia, ktorí predávali nehnuteľnosť sami alebo s pomocou viacerých maklérov, sa neskôr, v prípade neúspešného predaja, rozhodli pre zastupovanie jedným vybraným maklérom na základe odporúčaní, referencií a skúseností v tejto oblasti.

Exportovanie nehnuteľností na viacero realitných portálov v súčasnosti ponúka takmer každá realitná kancelária. Avšak nie všetky majú finančné možnosti dlhodobo inzerovať aj na platených portáloch. No práve tieto platené portály pritiahnu dlhodobo najväčšie množstvo návštevníkov. Týmto spôsobom získate prístup k veľkému počtu potenciálnych záujemcov, medzi ktorými sa môže nachádzať správny kupujúci. Využite na predaj nehnuteľností služby realitnej kancelárie a zvýšte tak svoju šancu na úspešný predaj.

Potrebujete pomôcť s predajom nehnuteľnosti?
Kontaktujte nás

Autor článku -
Ivan Žák
Dátum publikovania - 21.9.2023
Kategória - Tipy

Z kategórie

Odporúčané články

Investovanie do nehnuteľností vám zabezpečí budúcnosť
Tipy 25.9.2023 - Michal Sládek
Investovanie do nehnuteľností vám zabezpečí budúcnosť
Chcete si zabezpečiť budúcnosť ale neviete, aký je najvhodnejší spôsob? Investovanie do nehnuteľností predstavuje kľúčový krok ako dosiahnuť finančnú nezávislosť a zabezpečiť si bezstarostnú budúcnosť. Nehnuteľností bezpochyby patria medzi najbezpečnejší a najvýnosnejší spôsob investovania, keďže priemerná cena nehnuteľností sa každoročne zvýši približne o 4 %.  Vďaka zvyšovaniu hodnoty nehnuteľnosti v čase, máte takmer úplnú istotu, […]
Aké sú výhody vlastnenia nehnuteľnosti?
Tipy 23.9.2023 - Lenka Kršková
Aké sú výhody vlastnenia nehnuteľnosti?
Vlastniť alebo nevlastniť nehnuteľnosť? Táto téma je v súčasnosti často diskutovaná, pretože sa stále viac ľudí  rozhoduje pre dlhodobý prenájom nehnuteľnosti. Tento spôsob investície však nie je z dlhodobého hľadiska ekonomickým riešením, pretože toto bývanie nikdy nebude vaše. Dnes si zhodnotíme výhody vlastnenia nehnuteľnosti. Vlastnenie nehnuteľnosti je cesta k finančnej nezávislosti Napriek tomu, že je […]
Rezervačná zmluva pri predaji nehnuteľnosti
Tipy 20.9.2023 - Ivan Žák
Rezervačná zmluva pri predaji nehnuteľnosti
So zmluvami sa stretávame v rôznych oblastiach a ich spísaním si zabezpečujeme v budúcnosti istotu niečoho, na čom sme sa písomne dohodli. Výnimku netvorí ani rezervačná zmluva pri predaji nehnuteľnosti. V rámci komplexných služieb vám seriózny realitný maklér dokáže sprostredkovať takúto formu dohody o uzatvorení vzájomného obchodu. V takomto prípade však odporúčame a uprednostňujeme podpis […]