Všetky články

Predaj nehnuteľnosti, zistite čo všetko vás môže prekvapiť

Predaj nehnuteľnosti, zistite čo všetko vás môže prekvapiť

Meníte bývanie a čaká vás predaj nehnuteľnosti? S týmito rozhodnutiami a situáciami sa budete musieť vysporiadať. 

Najčastejšie otázky 

 

Pri predaji potrebujete okrem zverejnenia nehnuteľnosti a kupcov riešiť aj ich financovanie, právne poradenstvo a dokumenty potrebné k zápisu na katastri. Odporúčame spoluprácu s odborníkmi, ktorých si môžete vybrať, a ktorí sa o tieto činnosti postarajú za vás. Tento postup má viacero výhod, lebo realitný maklér je odborníkom a poradí vám s celým procesom.

 

 

Získavanie záujemcov a predaj nehnuteľnosti

Ak sa rozhodnete do toho ísť sami, prvým krokom je zverejnenie ponuky nehnuteľnosti - nafotenie, stanovenie ceny a zverejnenie inzerátu. Predaj nehnuteľnosti prináša množnstvo telefonátov od potenciálnych záujemcov, ako aj telefonátov od realitných kancelárií. Niektorí sa dokonca vydávajú za vážnych záujemcov alebo sľúbia, že prídu s „hotovým“ kupcom, ktorý platí v hotovosti. Ako je to možné? Veď u vás ani nebol! Verte tomu, že to tak asi nebude.

 

Máme záujemcu, čo ďalej?

Popri tom, ako máte záujemcov (ak ich máme viac) sa pýtate samých seba. Je ich veľa alebo málo, je možné zmeniť cenu? :). Ale postupne vyplývajú pri predaji aj ďalšie otázky. Sko si zabezpečím zmluvu, ktorá ma ochráni, čo ak záujemcovi neschvália financovanie? Dokonca aj pri serióznom záujme kupujúceho môže celý obchod stroskotať. No dá sa tomu predísť.

 

Zmluva a zápis na katastri

Ak aj máte zmluvu, musí spĺňať zákonné náležitosti. Pri financovaní cez úver / hypotéku musí byť spôsobilá zápisu na katastri, schválená bankou. Zmluva nie je jediným dokumentom. Zďaleka nie. Treba aj znalecký posudok, návrh na vklad do katastra a v osobitných prípadoch aj ďalšie “papierovačky” a “behačky”, aby obchod nestroskotal.

 

Už sa blíži koniec?

Ak celý proces prebehne a príde k zápisu, môžu vyvstať aj po predaji nehnuteľnosti rôzne otázky od kupujúceho, reklamácie a pod. Absolvujete tak hodiny vybavovačiek, desiatky telefonátov a stretnutí. A v každej časti predaja môžete spraviť chybu, ktorá vás bude stáť nielen čas, ale aj financie. Všetky tieto práce vie realitná kancelária zabezpečiť tak, aby ste boli chránení, venovali sa čomu potrebujete a mali pokoj. Bez otázok a obáv, či postupujem správne a získam z predaja nehnuteľnosti maximum. 

 

Vyskúšajte bezplatnú konzultáciu s odborníkom na predaj nehnuteľnosti, ktorý pozná trh, má skúsenosti a je overený aj predchádzajúcimi predajcami.

 

Potrebujete pomôcť s predajom nehnuteľnosti?
Kontaktujte nás

Autor článku -
Ivan Žák
Dátum publikovania - 12.5.2023
Kategória - Tipy

Z kategórie

Odporúčané články