Všetky články

Ako industrializácia ovplyvňuje realitný trh na Záhorí

Ako industrializácia ovplyvňuje realitný trh na Záhorí

Rozvoj a rast priemyslu sú neoddeliteľnou súčasťou ekonomickej prosperity regiónov, pričom Záhorie nie je výnimkou. Industrializácia a výstavba podnikov prináša so sebou množstvo výhod, ale zároveň aj výzvy, najmä v oblasti nehnuteľností.

 

V tomto článku sa zameriame na to, ako industrializácia ovplyvňuje vývoj realitného trhu na Záhorí, ako a či vôbec vplýva na samotné ceny nehnuteľností a či je možná zmena stavu pozemku a čo všetko táto zmena obnáša.

 

Vplyv výstavby podnikov na vývoj realitného trhu na Záhorí

 

Výstavba nových podnikov na nesie so sebou viacero, predovšetkým pozitívnych dopadov na vývoj realitného trhu na Záhorí. V prvom rade sa zvyšuje dopyt po komerčných nehnuteľnostiach. To zároveň vedie k zvyšovaniu cien týchto typov nehnuteľností a k rozvoju nových priemyselných zón.

 

Okrem toho sa zvyšuje aj dopyt po bytových a rodinných domoch v blízkosti novovybudovaných podnikov. To spôsobuje najmä prílev novej pracovnej sily, ktorá potrebuje bývanie v danej lokalite. Rast dopytu po bývaní zároveň však môže viesť k rastu cien nehnuteľností v daných oblastiach.

 

vyvoj-realitneho-trhu-na-zahori

 

Vplyv podnikov na zvyšovanie cien nehnuteľností nie je potvrdený

 

Podniky a investori zohľadňujú pri svojich rozhodnutiach o umiestnení nových prevádzok nielen dostupnosť infraštruktúry a pracovnej sily, ale aj dostupnosť a cenu pozemkov. Zvýšená konkurencia medzi podnikmi o obmedzené množstvo pozemkov na Záhorí môže viesť k vyšším cenám nehnuteľností.

 

Avšak vplyv industrializácie na ceny nehnuteľností nie je jednoznačný. V niektorých prípadoch môže industrializácia viesť k rastu cien nehnuteľností, v iných prípadoch môže mať len malý alebo žiadny vplyv.

 

Aký je proces zmeny stavu pozemku?

 

Zmenu stavu pozemku, napríklad z ornej pôdy na stavebný pozemok, je zložitý proces, ktorý reguluje zákon a vyžaduje si schválenie príslušných úradov. Tento proces zahŕňa viaceré kroky, ako je podanie žiadosti o zmenu účelu využitia pozemku, získanie súhlasu obce, získanie súhlasu príslušných orgánov, vypracovanie projektovej dokumentácie, schválenie stavebno-technických podmienok a získanie stavebného povolenia.

 

Tento proces je často komplexný a môže trvať niekoľko mesiacov alebo aj rokov v závislosti od konkrétnych podmienok a legislatívy. V závere možno konštatovať, že industrializácia má určitý vplyv na realitný trh na Záhorí. Zvyšuje ceny nehnuteľností, ovplyvňuje dopyt a ponuku a stimuluje stavebnú aktivitu.

 

Naša realitná kancelária Hestia vám pomôže s kúpou, predajom alebo prenájmom nehnuteľnosti na Záhorí. V našej ponuke nájdete nielen nehnuteľnosti, ale i komerčné priestory či pozemky. Či už ste investor alebo súkromná osoba, neváhajte nás kontaktovať a spoločne nájdeme pre vás tie správne reality, ktoré budú vyhovovať vašim potrebám.

Potrebujete pomôcť s kúpou nehnuteľnosti?
Kontaktujte nás

Autor článku -
Ing. Michal Sládek
Dátum publikovania - 21.3.2024
Kategória - Iné

Z kategórie

Odporúčané články

Vplyv marketingu na predaj nehnuteľnosti
Iné 15.2.2024 - Bc. Martin Šebesta MBA
Vplyv marketingu na predaj nehnuteľnosti
Predaj nehnuteľnosti predstavuje komplexný proces zložený z viacerých so sebou súvisiacich krokov. Neodmysliteľnou súčasťou spôsobu ako predať nehnuteľnosť je správne zvolený marketingový koncept komunikácie predaja či prenájmu.   V dobe digitalizácie to už nie je len o napísaní inzerátu a čakaní na kupca. Je potrebné rozmýšľať nad spôsobmi, ako dostať vašu predávanú nehnuteľnosť do popredia, […]
Investičné pozemky a byty na Záhorí
Iné 29.1.2024 - Ivan Žák
Investičné pozemky a byty na Záhorí
Záhorie je región, ktorý sa v posledných rokoch teší čoraz väčšej pozornosti investorov. Je to spôsobené predovšetkým jeho strategickou polohou, prírodnými krásami a rastúcou populáciou. Realitné kancelárie pôsobiace v tejto oblasti, ako aj my v Hestii, sa v súčasnosti rovnako zameriavajú aj na investičné pozemky a byty, čo sa zdá byť rozumnou voľbou z niekoľkých […]
Inzeráty určujú potenciál predaja
Iné 21.12.2023 - Michal Sládek
Inzeráty určujú potenciál predaja
Predaj nehnuteľností vo veľkej miere ovplyvňuje jej inzerát. Ak napíšete dobrý inzerát, máte vyhraté a nehnuteľnosť sa vám podarí predať rýchlejšie. Ako si však poradiť pri písaní inzerátu a čo ovplyvňuje jeho kvalitu? Na to sa pozrieme v našom článku.   Aký je kvalitný inzerát na predaj nehnuteľností? Vo všeobecnosti platí, že najdôležitejšie je zaujať […]